Paraben Dosyası ! Nedir Bu Paraben ?


paraben nedir

Merhaba arkadaşlar. Bugün paraben dosyasını aralayacağız hep birlikte.


  Hep duyuyoruz bu parabeni ama eminim pek çoğumuz, "zararlı" olmasının dışında pek de bir sey bilmiyoruz. 


  Peki nedir bu paraben ? Neden zararlıdır ? Hangi amaçla kullanılır ve bizlere ne gibi zararları olabilir ? Yoksa abartılan bir madde mi ? 
  
  Artık hemen hemen tüm kozmetik ürünlerde parabene rastlamak mümkün. Ürünlerin arkasındaki etiketlerden ürün içerisinde paraben olup olmadığını rahatlıkla anlayabiliriz.
  
  Paraben, düşük maliyetli, koruyucu bir kimyasal maddedir. Yani ürünlerin raf ömrünü uzatma amaçlıdır.


  Parabenler hem zehirli hem de toksik özelliği taşırlar. Deride egzama gibi tahriş ve alerjik tepkimelere neden olurlar. Ayrıca parabenler vücutta östrojen hormonunu taklit eden madde olarak da bilinmektedirler.

Paraben adlı madde, sadece uygulandığı yerin yüzeyinde kalmamakla birlikte cildimize, dokularımıza, kan ve idrarımıza dahi geçebiliyor !


  Paraben konusunu araştırırken, bana durumun ciddiyetini en çok fark ettiren konu şu oldu; meme kanseri taşıyan hastalardan kanserli doku alınmış, incelenmiş ve içerisinde çok fazla oranda paraben olduğu tespit edilmiş. Yani paraben, açık açık kanser yapabilecek kadar korkunç bir madde. Zaten bu konuda en sık rastlanan ve en ciddi risk, maalesef ki meme kanseri riski ...  Parabenler, ilaç ve yiyecek dışında, tüm ürünlerde kullanılabilir, kullanılıyor da ...

  
  Her ürünün arkasında bu madde, direk "paraben" olarak geçmeyebiliyor. Bazı uyanık firmalar, insanlar bu konuda gözünü açınca, parabenin ismini değiştirip, ürün arkasına farklı terimler yazarak insanların gözlerini boyamaya çalışıyor.


  Peki ne yapacağız ?  Bu sorunun cevabı çok basit.  Öncelikle, satın alacağımız veya halihazırda kullanmakta olduğumuz ürünlerin arka etiketlerine bir göz atacağız. İçerisinde "methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben veya benzylparaben" maddelerinden herhangi biri yazıyorsa, o ürünü kullanmayacağız ve satın almayacağız.   Sağlığımız giderse, geri gelmeyebilir ... Lütfen dikkat edelim arkadaşlar.  Umarım faydalı olabilmişimdir. Görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın ...20 yorum:

 1. İyi niyetimle uyardığimda "Ay ben dikkat etmiyorum öyle şeylere" diye ukala ukala cevap verenlere gelsin😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelsin valla. Ben de eskiden hiç umursamazdım, çünkü konunun bu denli ciddi olduğunu bilmiyordum. Yorum için teşekkürler. :)

   Sil
 2. Çok güzel bir yazı olmuş bence herkes paraben konusunda bilinçli olmalı.Özellikle sağlık konusunda farkındalık çok önemli.Bu güzel yazı için teşekkür ediyorum.Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim :) Bundan sonra da bu konulara sık sık değinmeye çalışacağım. Sevgiler ... :)

   Sil
 3. faydalı ve herkesin okuması gereken bir yazı olmuş. paylaşımın için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim :) sevgiler ... :)

   Sil
 4. Sadece paraben degil bir cok zararli kimyasal var urunlerin icerisinde. Parabesiz ibaresi olanlarin da icinde ne var bakmak lazim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle haklısınız. Çok dikkat etmek lazım. Kozmetik olan her şey zaten bize zarar veriyor fakat bu zararı asgariye indirmek bizim elimizde.

   Sil
 5. Paraben yok denen ürünlere başka ismini hiç bilmediğimiz bir koruyucu koyuyorlar bu sefer ona da dikkat etmek lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef öyle. Sektör iyice sağlıksızlaştı ne yazık ki ...

   Sil
 6. çok çok teşekkürler şimdi tüm hesaplarımdan paylaşacağım bu çok ciddi ve önemli bir bilgi çünkü.
  Audrey' in de söylediği tarz da ürünler varsa bunları paylaşmak bilen herkesin görevi diye düşünüyorum.
  Bu bilgiyi sizleri tanıyana kadar ben de bilmiyordum ve bilmeyen milyonlarca insan olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle çok teşekkür ediyorum size. Sizin bu yazıyı paylaşmanız bile büyük bir adım, çünkü söylediğiniz gibi, bilmeyen çok fazla insan var. Bundan sonra da içerik konularına elimden geldiğince ağırlık verip insanları az da olsa bilinçlendirmeye çalışacağım. Sevgiler ...

   Sil
 7. Yediğimizin içtiğimizin içeriğine bakıyoruz da böyle ürünlere yeterince dikkat etmiyoruz aslında da. En azından ben...İçeriklerin aşırı küçük yazılması da etkili oluyor bunda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Küçük yazılması zaten genelde prosedür gereği. Tam da bu sebepten, insanlar okumasın diye. Zaten pek çok insan okusa da anlamıyor yabancı kelimeleri. Bilinçli olup gözlerimizi açmazsak, durum vahim ...

   Sil
 8. Çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş. Uyarıları dikkate almayanlar umarım okurlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Faydam olduysa ne mutlu bana. Sevgiler ...

   Sil
 9. Çok faydalı ve uyarıcı bir yazı olmuş. Ne kadar zararlı olduğunu bilsem de ben bile gözardı ediyorum bazen. Artık daha fazla dikkat edeceğim.

  YanıtlaSil
 10. parabeni ilk defa duydum genelde bayanların ilgi odağpı olduğu kozmetiktede böyle olaylar olması benim için değil ama bayanlar için can sıkıcı olsa gerek...

  http://microsoftteknolojileri.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 11. Bilgilendirici bir yazı olmuş malesef farklı adlarla bir çok üründe bulunuyor dikkat etmek gerekli..

  YanıtlaSil
 12. Faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler (:

  YanıtlaSil